CTMC1008F-101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMC1008F-101K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
100UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
0.796 MHz
DC Resistance :
21 Ω
Number of Functions :
1
Inductance :
100 µH
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Rated Current-Max :
0.06 A
Type :
Drum Core, Wirewound
Current Rating (Amps) :
60 mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
15 @ 796kHz
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
21Ohm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Shielding :
Unshielded
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
Series :
CTMC1008F
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Tolerance :
10%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
796 kHz
Features :
Ratings :
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CTMC1008F-101K
Central Technologies CTMC1008F-101K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD