CTMC1210SF-150K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMC1210SF-150K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
130 mA
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Temperature Coefficient :
100.0000 ppm/°C
Type :
Drum Core, Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Resistance Tolerance :
1
Series :
CTMC1210SF
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.094 (2.40mm)
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Power Rating :
0.5 W
Current - Saturation (Isat) :
Resistance :
178 Ohm
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Features :
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
Product Length :
Product Status :
Active
Inductance :
15 µH
Datasheets
CTMC1210SF-150K
Central Technologies CTMC1210SF-150K
CTMC1210SF-150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD