CTM4F-362K
Mfr.Part #
CTM4F-362K
Package / Case
HC-49/US
DC Resistance (DCR) :
40Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
57mA
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
HC-49/US
Tolerance :
±10%
Series :
SXTHM2
Features :
Frequency :
24 MHz
Q @ Freq :
Material - Core :
Load Capacitance :
12pF
Shielding :
Unshielded
Frequency Tolerance :
±20ppm
Height - Seated (Max) :
0.177 (4.50mm)
Size / Dimension :
0.524 L x 0.197 W (13.30mm x 5.00mm)
Inductance Frequency - Test :
250 kHz
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Inductance :
3.6 mH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30 Ohms
Operating Mode :
Fundamental
Frequency Stability :
±25ppm
Frequency - Self Resonant :
Type :
MHz Crystal
Package :
Bulk
Datasheets
CTM4F-362K
Central Technologies CTM4F-362K
CTM4F-362K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD