CTM4F-202K
Mfr.Part #
CTM4F-202K
Description
AXIAL LEADED MOLDED INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
29Ohm Max
Series :
CTM4F
Size / Dimension :
0.220 Dia x 0.560 L (5.59mm x 14.22mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Tolerance :
±10%
Inductance :
2 mH
Inductance Frequency - Test :
250 kHz
Package / Case :
Current - Saturation (Isat) :
67mA
Datasheets
CTM4F-202K
Central Technologies CTM4F-202K
CTM4F-202K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD