CTM4F-272K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTM4F-272K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
AXIAL LEADED MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Tolerance :
±10%
Character Size :
Shielding :
Unshielded
Number of Characters :
20
Display Format :
20 x 1
Features :
Inductance :
2.7 mH
Display Type :
Plasma
Size / Dimension :
0.220 Dia x 0.560 L (5.59mm x 14.22mm)
Dot Size :
Current - Saturation (Isat) :
62mA
Viewing Area :
Outline L x W x H :
141.22mm x 25.40mm x 7.47mm
Interface :
Height - Seated (Max) :
DC Resistance (DCR) :
33Ohm Max
Product Status :
Active
Type :
Molded
Series :
Mounting Type :
Through Hole
Display Mode :
Supplier Device Package :
Axial
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Backlight :
Without Backlight
Operating Temperature :
0°C ~ 55°C
Package / Case :
Text Color :
Orange
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
250 kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Background Color :
Black
Character Format :
7-Segment
Voltage - Supply :
220V
Datasheets
CTM4F-272K
Central Technologies CTM4F-272K
CTM4F-272K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD