CTM2474F-152L
Mfr.Part #
CTM2474F-152L
Description
1500UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
3Ohm Max
Tolerance :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Rated Current-Max :
0.34 A
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Size / Dimension :
0.240 Dia x 0.740 L (6.10mm x 18.80mm)
Inductance-Nom (L) :
1500 µH
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Placement :
Current Rating (Amps) :
340 mA
DC Resistance :
3 Ω
Current - Saturation (Isat) :
160mA
Inductance :
1.5 mH
Datasheets
CTM2474F-152L
Central Technologies CTM2474F-152L
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD