CTM2474F-100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTM2474F-100L
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
10UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Height - Seated (Max) :
DC Resistance (DCR) :
33mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation (Isat) :
2A
Surface Mount :
No
Type :
Molded
Tolerance :
±15%
Test Frequency :
0.001 MHz
Package / Case :
Axial
Package :
Bulk
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Inductance :
10 µH
DC Resistance :
0.033 Ω
Shielding :
Unshielded
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielded :
No
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
3.27 A
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
Wire
Rated Current-Max :
3.27 A
Material - Core :
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Placement :
Size / Dimension :
0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Series :
CTM2474F
HTS Code :
Datasheets
CTM2474F-100L
Central Technologies CTM2474F-100L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD