CTLQ1206NF-180K
Mfr.Part #
CTLQ1206NF-180K
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
18UH 85MA SMD WW INDUCTOR
Q @ Freq :
35 @ 5MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
No
Inductance :
18 µH
Number of Terminals :
2
Tolerance :
10%
DC Resistance (DCR) :
4.42Ohm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
4.42 Ω
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Number of Functions :
1
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Rated Current-Max :
0.085 A
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
CTLQ1206NF
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
Unshielded
Inductor Application :
DC-DC Converter
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 5 MHZ
Current - Saturation (Isat) :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
Test Frequency :
1 MHz
Current Rating (Amps) :
85 mA
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Datasheets
CTLQ1206NF-180K
Central Technologies CTLQ1206NF-180K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD