CTLQ1206NF-150J
Mfr.Part #
CTLQ1206NF-150J
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
15UH 90MA SMD WW INDUCTOR
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Q @ Freq :
35 @ 5MHz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
90 mA
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Inductance :
15 µH
Features :
Tolerance :
±5%
Series :
CTLQ1206NF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
DC Resistance (DCR) :
3.9Ohm Max
Datasheets
CTLQ1206NF-150J
Central Technologies CTLQ1206NF-150J
CTLQ1206NF-150J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD