CTIHSM4825F-2R2L
Mfr.Part #
CTIHSM4825F-2R2L
Description
2.2UH SMD MOLDED INDUCTOR
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
29mOhm Max
Tolerance :
±15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5.7 A
Size / Dimension :
0.520 L x 0.250 W (13.20mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) :
0.230 (5.84mm)
Current - Saturation (Isat) :
2.9A
Datasheets
CTIHSM4825F-2R2L
Central Technologies CTIHSM4825F-2R2L
CTIHSM4825F-2R2L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD