CTIHLP104F-R56M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTIHLP104F-R56M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
0.56UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation (Isat) :
32A
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.157 (4.00mm)
Inductance :
560 nH
Series :
CTIHLP104F
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
ABB
Size / Dimension :
0.457 L x 0.398 W (11.60mm x 10.10mm)
Q @ Freq :
Shielding :
Shielded
Ratings :
Type :
Current Rating (Amps) :
27 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
1.55mOhm Max
Datasheets
CTIHLP104F-R56M
Central Technologies CTIHLP104F-R56M
CTIHLP104F-R56M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD