CTIHSM4825F-180L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTIHSM4825F-180L
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
18.0UH SMD MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Type :
Molded
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
CTIHSM4825F
Inductance :
18 µH
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Height - Seated (Max) :
0.230 (5.84mm)
DC Resistance (DCR) :
119mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.520 L x 0.250 W (13.20mm x 6.35mm)
Current Rating (Amps) :
1.9 A
Frequency - Self Resonant :
Tolerance :
±15%
Supplier Device Package :
SMD
Features :
Product Status :
Active
Datasheets
CTIHSM4825F-180L
Central Technologies CTIHSM4825F-180L
CTIHSM4825F-180L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD