CTHR3F-50K
Mfr.Part #
CTHR3F-50K
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder
Description
5.0UH FILTER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
15mOhm Max
Size / Dimension :
0.600 Dia (15.24mm)
Inductance :
5 μH
Series :
CTHRF
Height - Seated (Max) :
0.785 (19.94mm)
Mounting Type :
Through Hole
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
10 A
Supplier Device Package :
Radial
Current - Saturation (Isat) :
25A
Package :
Bulk
Voltage Rating :
125 V
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheets
CTHR3F-50K
Central Technologies CTHR3F-50K
CTHR3F-50K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD