CTHR10F-270K
Mfr.Part #
CTHR10F-270K
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder
Description
27UH FILTER INDUCTOR
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
12.5 A
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
WECO Electrical Connectors
Terminal Placement :
Radial
Number of Poles :
9
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Number of Functions :
1
Surface Mount :
No
Tolerance :
±10%
Base Material :
Polyamide
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
Terminal Shape :
Wire
Shielded :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CTHRF
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Radial
Test Frequency :
0.001 MHz
Color :
OPAQUE WHITE
Package :
Bulk
DC Resistance :
0.018 Ω
Material - Core :
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shielding :
Unshielded
Features :
RoHS :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
1.125 (28.58mm)
Ratings :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
27 µH
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.935 Dia (23.75mm)
Connection Type :
Screw Clamp
Approvals :
CSA, UR
Pbfree Code :
yes
Active
Inductance-Nom (L) :
27 µH
Current - Saturation (Isat) :
12A
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Rows :
Double Row
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Current Rating (Amps) :
12.5 A
Mounting Hole Diameter :
0.17
Datasheets
CTHR10F-270K
Central Technologies CTHR10F-270K
CTHR10F-270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD