CTH8VF-151K
Mfr.Part #
CTH8VF-151K
Description
150UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Shielded :
No
Inductance-Nom (L) :
150 µH
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Size / Dimension :
0.449 Dia x 0.898 L (11.40mm x 22.80mm)
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
10%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Terminal Shape :
Wire
Terminal Placement :
Axial
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance :
0.13 Ω
Inductance :
150 µH
Number of Terminals :
2
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Surface Mount :
No
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Series :
CTH8VF
Test Frequency :
0.001 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Bulk
HTS Code :
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
CTH8VF-151K
Central Technologies CTH8VF-151K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD