CTH8F-121K
Mfr.Part #
CTH8F-121K
Description
120UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Inductance :
120 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
2.54A
DC Resistance (DCR) :
113mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Size / Dimension :
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
Datasheets
CTH8F-121K
Central Technologies CTH8F-121K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD