CTH8RF-563K
Mfr.Part #
CTH8RF-563K
Description
56000UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Type :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
HTS Code :
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
DC Resistance (DCR) :
43Ohm Max
Product Status :
Active
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Shape :
Wire
Current Rating (Amps) :
80 mA
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
Radial
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
120mA
Radial, Vertical Cylinder
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.469 Dia (11.90mm)
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.917 (23.30mm)
Inductance-Nom (L) :
56000 µH
Series :
CTH8RF
Inductance :
56 mH
DC Resistance :
43 Ω
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
100kHz
Surface Mount :
No
Ratings :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CTH8RF-563K
Central Technologies CTH8RF-563K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD