CTH8RF-151K
Mfr.Part #
CTH8RF-151K
Description
150UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Series :
CTH8RF
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Type :
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Size / Dimension :
0.469 Dia (11.90mm)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.917 (23.30mm)
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Tolerance :
±10%
Inductance :
150 µH
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTH8RF-151K
Central Technologies CTH8RF-151K
CTH8RF-151K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD