CTH8HCF-331K
Mfr.Part #
CTH8HCF-331K
Description
330UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
2.3 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Series :
CTH8HCF
Size / Dimension :
0.550 Dia x 1.000 L (13.97mm x 25.40mm)
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
Tolerance :
±10%
Inductance :
330 µH
DC Resistance (DCR) :
168mOhm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CTH8HCF-331K
Central Technologies CTH8HCF-331K
CTH8HCF-331K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD