CTH8F-563K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH8F-563K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
56000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
Axial
Material - Core :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Q @ Freq :
Number of Functions :
1
Package :
Bulk
Inductance-Nom (L) :
56000 µH
Type :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
Tolerance :
±10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
56 mH
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance :
43 Ω
Height - Seated (Max) :
Current - Saturation (Isat) :
119mA
Current Rating (Amps) :
83 mA
Series :
CTH8F
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
100kHz
Shielding :
Unshielded
Number of Terminals :
2
Features :
DC Resistance (DCR) :
42.6Ohm Max
Surface Mount :
No
Shielded :
No
Package / Case :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Datasheets
CTH8F-563K
Central Technologies CTH8F-563K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD