CTH7RF-331K
Mfr.Part #
CTH7RF-331K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
330UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
Radial
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2MHz
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance :
0.67 Ω
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
No
Current Rating (Amps) :
400 mA
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
670mOhm Max
Inductance :
330 µH
Material - Core :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.4 A
Inductance-Nom (L) :
330 µH
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Tolerance :
10%
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Features :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Terminal Shape :
Wire
Current - Saturation (Isat) :
700mA
Size / Dimension :
0.300 Dia (7.62mm)
Shielding :
Unshielded
Shielded :
No
Ratings :
Test Frequency :
0.001 MHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTH7RF-331K
Central Technologies CTH7RF-331K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD