CTH7RF-101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH7RF-101K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
QFN
Datasheet
Download
Description
100UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
100 µH
Product Length (mm) :
7(mm)
Screening Level :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Product Depth (mm) :
5(mm)
Package / Case :
QFN
Terminal Shape :
Wire
Shielded :
No
Ratings :
Q @ Freq :
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
Radial
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Rated Current-Max :
0.63 A
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
4
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.300 Dia (7.62mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Material - Core :
Features :
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
Surface Mount
Series :
CTH7RF
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Number of Terminals :
2
Current Rating (Amps) :
630 mA
Pbfree Code :
yes
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance :
0.21 Ω
Tolerance :
±10%
Terminal Placement :
Radial
Product Height (mm) :
0.9(mm)
Shielding :
Unshielded
Type :
Datasheets
CTH7RF-101K
Central Technologies CTH7RF-101K
CTH7RF-101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD