CTH6VF-101K
Mfr.Part #
CTH6VF-101K
Description
100UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Stock
297
In Stock :
297
Frequency - Self Resonant :
3.9MHz
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Features :
Q @ Freq :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Current-Max :
0.55 A
Current - Saturation (Isat) :
300mA
Ratings :
Type :
Wirewound
Package :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Axial
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
Package / Case :
DC Resistance :
0.67 Ω
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Current Rating (Amps) :
550 mA
Series :
CTH6F
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
670mOhm Max
Number of Functions :
1
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Test Frequency :
0.001 MHz
JESD-609 Code :
e3
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
Terminal Placement :
Datasheets
CTH6VF-101K
Central Technologies CTH6VF-101K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD