CTH6EF-152K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH6EF-152K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
1500UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Frequency - Self Resonant :
760kHz
Current - Saturation (Isat) :
78mA
Features :
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Terminal Placement :
Axial
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.500 L (4.06mm x 12.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
130 mA
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product Status :
Active
Inductance :
1.5 mH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
Test Frequency :
0.001 MHz
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
12Ohm Max
Package / Case :
Surface Mount :
No
Rated Current-Max :
0.13 A
Series :
CTH6F
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Material - Core :
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
1500 µH
Number of Functions :
1
Type :
Wirewound
DC Resistance :
12 Ω
Datasheets
CTH6EF-152K
Central Technologies CTH6EF-152K
CTH6EF-152K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD