CTDS3316PF-224
Mfr.Part #
CTDS3316PF-224
Package / Case
Nonstandard
Description
220UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Surface Mount :
yes
Type :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shielded :
yes
Pbfree Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation (Isat) :
500mA
Inductance :
220 µH
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Series :
CTDS3316F
Current Rating (Amps) :
370 mA
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
Inductance-Nom (L) :
220 µH
Number of Functions :
1
Features :
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
2 Ω
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
0.1 MHz
Height - Seated (Max) :
0.205" (5.21mm)
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Datasheets
CTDS3316PF-224
Central Technologies CTDS3316PF-224
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD