CTDS1608CF-103
Mfr.Part #
CTDS1608CF-103
Package / Case
Nonstandard
Description
10UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Material - Core :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Type :
Series :
CTDS1608CF
Current Rating (Amps) :
1 A
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Features :
Inductance :
10 µH
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
40 @ 200kHz
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.115" (2.92mm)
Shielding :
Shielded
Datasheets
CTDS1608CF-103
Central Technologies CTDS1608CF-103
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD