CTDO5040F-392M
Mfr.Part #
CTDO5040F-392M
Description
3.9UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Inductance :
3.9 µH
Height - Seated (Max) :
0.450 (11.43mm)
Current - Saturation (Isat) :
26A
DC Resistance (DCR) :
6.7mOhm Max
Material - Core :
Package :
Retail Package
Current Rating (Amps) :
11.7 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.730 L x 0.600 W (18.54mm x 15.24mm)
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
CTDO5040F-392M
Central Technologies CTDO5040F-392M
CTDO5040F-392M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD