CTDO1606TF-152K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDO1606TF-152K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1.2UH SMD UNSHLDED POWR INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance :
0.06 Ω
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Supplier Device Package :
Type :
Current Rating (Amps) :
2.1 A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance-Nom (L) :
1.5 µH
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.256 L x 0.220 W (6.50mm x 5.60mm)
Shielded :
No
Current - Saturation (Isat) :
1.98A
Surface Mount :
yes
Material - Core :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
180MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance :
1.5 µH
Package :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
CTDO1606TF
Product Status :
Obsolete
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CTDO1606TF-152K
Central Technologies CTDO1606TF-152K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD