CTDO5040F-333M
Mfr.Part #
CTDO5040F-333M
Description
33UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Test Frequency :
0.1 MHz
Features :
Current - Saturation (Isat) :
9A
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.730 L x 0.600 W (18.54mm x 15.24mm)
DC Resistance :
0.042 Ω
Ratings :
Tolerance :
20%
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
CTDO5040F
Current Rating (Amps) :
4.4 A
Rated Current-Max :
4.4 A
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.450 (11.43mm)
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Nonstandard
Inductance-Nom (L) :
33 µH
DC Resistance (DCR) :
42mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance :
33 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Number of Functions :
1
Datasheets
CTDO5040F-333M
Central Technologies CTDO5040F-333M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD