CTDO5040F-332M
Mfr.Part #
CTDO5040F-332M
Description
3.3UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
29A
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
Inductance :
3.3 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
4.3mOhm Max
Current Rating (Amps) :
13.7 A
Series :
CTDO5040F
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.730 L x 0.600 W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max) :
0.450 (11.43mm)
Datasheets
CTDO5040F-332M
Central Technologies CTDO5040F-332M
CTDO5040F-332M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD