CTDO5040F-183M
Mfr.Part #
CTDO5040F-183M
Description
18UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Q @ Freq :
DC Resistance :
0.025 Ω
Pbfree Code :
yes
Shielded :
No
Number of Terminals :
2
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Series :
CTDO5040F
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
13A
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
6 A
Height - Seated (Max) :
0.450 (11.43mm)
Ratings :
Inductance :
18 µH
Size / Dimension :
0.730 L x 0.600 W (18.54mm x 15.24mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating (Amps) :
6 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Unshielded
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
0.1 MHz
Tolerance :
20%
Number of Functions :
1
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
CTDO5040F-183M
Central Technologies CTDO5040F-183M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD