CTDO5022PF-562
Mfr.Part #
CTDO5022PF-562
Description
5.6UH SMD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
DC Resistance :
0.022 Ω
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Package Width :
15.24 mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
0.1 MHz
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.718" L x 0.600" W (18.24mm x 15.24mm)
Series :
CTDO5022PF
JESD-609 Code :
e3
Case/Size Code :
Pbfree Code :
yes
Inductance :
5.6 µH
Type :
Wirewound
Rated Current-Max :
12 A
DC Resistance (DCR) :
22mOhm
Construction :
Unshielded
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 15% TOLERANCE
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Shielded :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Length :
18.54 mm
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
5.3 A
Current - Saturation (Isat) :
12A
HTS Code :
Package Height :
7.11 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Inductance-Nom (L) :
5.6 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CTDO5022PF-562
Central Technologies CTDO5022PF-562
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD