CTDO3316PF-334
Mfr.Part #
CTDO3316PF-334
Package / Case
Nonstandard
Description
330UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
330 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Package Width :
9.4 mm
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
4.5MHz
Supplier Device Package :
Rated Current-Max :
0.6 A
Construction :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.205" (5.20mm)
Material - Core :
Current Rating (Amps) :
600 mA
Packing Method :
TR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
Surface Mount :
yes
DC Resistance :
1 Ω
Number of Terminals :
2
Package Height :
5.2 mm
JESD-609 Code :
e3
Package Length :
12.95 mm
Shielded :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Unshielded
Features :
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
1Ohm
Test Frequency :
0.1 MHz
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Series :
CTDO3316F
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation (Isat) :
600mA
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q @ Freq :
Ratings :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance-Nom (L) :
330 µH
Datasheets
CTDO3316PF-334
Central Technologies CTDO3316PF-334
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD