CTDO3316PF-223
Mfr.Part #
CTDO3316PF-223
Package / Case
Nonstandard
Description
22UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height - Seated (Max) :
0.205" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat) :
2.6A
Construction :
Unshielded
Package Length :
12.95 mm
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Inductance :
22 µH
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
90mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Package Width :
9.4 mm
Features :
Package Height :
5.2 mm
DC Resistance :
0.09 Ω
Series :
CTDO3316 SERIES
Material - Core :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
2.7 A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
No
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Number of Terminals :
2
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
Tolerance :
±20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Ratings :
Q @ Freq :
Rated Current-Max :
2.6 A
Product Status :
Active
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Test Frequency :
0.1 MHz
Shielding :
Unshielded
Datasheets
CTDO3316PF-223
Central Technologies CTDO3316PF-223
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD