CTDO3316PF-105
Mfr.Part #
CTDO3316PF-105
Package / Case
Nonstandard
Description
1MH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Package Height :
5.2 mm
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
0.1 MHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
CTDO3316F
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Package Width :
9.4 mm
Q @ Freq :
Construction :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
3Ohm
Shielding :
Unshielded
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Current Rating (Amps) :
300 mA
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
1 mH
Features :
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Type :
Wirewound
Rated Current-Max :
0.3 A
Shielded :
No
DC Resistance :
3 Ω
Height - Seated (Max) :
0.205" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat) :
300mA
Packing Method :
TR
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Length :
12.95 mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Ratings :
Material - Core :
Datasheets
CTDO3316PF-105
Central Technologies CTDO3316PF-105
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD