CTDAT1326F-5R6M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDAT1326F-5R6M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
8-DIP
Datasheet
Download
Description
SMD SHLD PWR INDUCTOR FOR DIG AM
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
36mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
5.6 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
8-DIP
Series :
CTDAT1326F
Size / Dimension :
1.024 L x 0.512 W (26.00mm x 13.00mm)
Material - Core :
Package :
Bulk
Ratings :
Product Status :
Active
Features :
Q @ Freq :
Type :
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
12 A
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
13A
Height - Seated (Max) :
0.591 (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CTDAT1326F-5R6M
Central Technologies CTDAT1326F-5R6M
CTDAT1326F-5R6M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD