CTDA13AF-100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDA13AF-100M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
10UH INDUCTOR FOR LPF
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
20%
Product Status :
Active
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Lead Spacing :
8.4 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Features :
Package :
Bulk
Current - Saturation (Isat) :
6A
Surface Mount :
No
Ratings :
Shielded :
yes
Rated Current-Max :
8 A
Terminal Placement :
Radial
Series :
CTDA13AF
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package Width :
6.4 mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.512 L x 0.252 W (13.00mm x 6.40mm)
DC Resistance :
0.0054 Ω
Inductance :
10 µH
Height - Seated (Max) :
0.591 (15.00mm)
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
5.4mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
8 A
Mounting Type :
Through Hole
Construction :
Magnetic Shielded
Lead Length :
5 mm
Terminal Shape :
Flat
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
0.001 MHz
Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
Bulk
Package Height :
15 mm
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Package Length :
13 mm
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Case/Size Code :
Datasheets
CTDA13AF-100M
Central Technologies CTDA13AF-100M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD