CTDAS1013F-6R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDAS1013F-6R8M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Datasheet
Download
Description
SMD POWER INDUCTOR FOR DIG AMP
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
15.2mOhm Max
Supplier Device Package :
Horizontal, 4 PC Pad
Ratings :
Package / Case :
Size / Dimension :
0.512 L x 0.394 W (13.00mm x 10.00mm)
Material - Core :
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
For Use With :
Flextray
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Type :
Blind End
Frequency - Self Resonant :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
CTDAS1013F
Current Rating (Amps) :
6.5 A
Inductance :
6.8 µH
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
11A
Cooper
Shielding :
Shielded
RoHS :
No
Datasheets
CTDAS1013F-6R8M
Central Technologies CTDAS1013F-6R8M
CTDAS1013F-6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD