CTCMS2F-400N
Mfr.Part #
CTCMS2F-400N
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
400UH COMMON MODE CHOKE
Product Category :
Common Mode Chokes
Failure Rate :
Filter Type :
Power Line
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage Rating - DC :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Style :
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.076 (1.94mm)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Applications :
Automotive
Inductance @ Frequency :
400 µH @ 100 kHz
Product Status :
Active
Height (Max) :
0.205 (5.20mm)
Series :
GA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Current Rating (Max) :
1.35A
Features :
Voltage Rating - AC :
Package :
Tape and Reel (TR)
Approval Agency :
Number of Lines :
2
Capacitance :
0.12 µF
DC Resistance (DCR) (Max) :
42.73mOhm (Typ)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CTCMS2F-400N
Central Technologies CTCMS2F-400N
CTCMS2F-400N datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD