CTCH895F-102K
Mfr.Part #
CTCH895F-102K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
1000UH RADIAL LEAD FIX INDUCTOR
Stock
76
In Stock :
76
Fixed Inductors
Package Length :
9.5 mm
Lead Spacing :
5 mm
Series :
CTCH895F
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
Radial
Inductance :
1 mH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Test Frequency :
0.001 MHz
DC Resistance :
1.84 Ω
Rated Current-Max :
0.3 A
Lead Length :
5 mm
Q @ Freq :
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.374" (9.50mm)
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
Lead Diameter :
0.7 mm
Type :
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.307" Dia (7.80mm)
Supplier Device Package :
Radial
Frequency - Self Resonant :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Features :
DC Resistance (DCR) :
1.84Ohm Max
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
DC-DC Converter
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
300mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Shielding :
Unshielded
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Bulk
Construction :
Bobbin Type
Surface Mount :
No
Datasheets
CTCH895F-102K
Central Technologies CTCH895F-102K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD