CTCH106F-220M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCH106F-220M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
22UH RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
Tolerance :
20%
Test Frequency :
2.52 MHz
DC Resistance (DCR) :
88mOhm Max
Surface Mount :
No
Rated Current-Max :
2.4 A
Number of Functions :
1
Shielded :
No
Package :
Bulk
Current - Saturation (Isat) :
2.4A
Frequency - Self Resonant :
Series :
CTCH106F
Inductance-Nom (L) :
22 µH
DC Resistance :
0.088 Ω
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Type :
Wirewound
Package / Case :
Inductor Application :
DC-DC Converter
Inductance :
22 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Supplier Device Package :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
4
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Features :
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CTCH106F-220M
Central Technologies CTCH106F-220M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD