CTB24-1200CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTB24-1200CW
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Published :
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
24A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
24A
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Mount :
Through Hole
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - Off State :
1.2kV
Hold Current :
50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
250A 260A
RMS Current (Irms) :
24A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Supplier Device Package :
TO-220AB
Configuration :
Single
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Element Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
CTB24-1200CW
Sensata Technologies – Crydom CTB24-1200CW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE