CTB24-1200B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTB24-1200B
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 1.2KV 24A TO220AB
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Hold Current :
75mA
Current Rating :
24A
Mount :
Through Hole
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Package / Case :
TO-220-3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RMS Current (Irms) :
24A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
250A 260A
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Supplier Device Package :
TO-220AB
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Element Configuration :
Single
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
24A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Configuration :
Single
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Hold (Ih) (Max) :
75mA
Datasheets
CTB24-1200B
Sensata Technologies – Crydom CTB24-1200B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE