CT9555F-151-TH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT9555F-151-TH
Manufacturer
Central Technologies
Description
HIGH CURRENT TOROID INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Mechanical Life :
Package :
Box
Termination Style :
Screw Terminal
Switch Function :
On-Off, Off-On
DC Resistance (DCR) :
110mOhm
Tolerance :
±15%
Operating Temperature :
Inductance :
150 µH
Product Status :
Active
Panel Cutout Dimensions :
Mounting Type :
Chassis Mount
Ingress Protection :
Electrical Life :
Illumination Type, Color :
Circuit :
4PST-2NO/2NC
Series :
Harmony 9001K
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
Type :
Standard
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Black, Red
Datasheets
CT9555F-151-TH
Central Technologies CT9555F-151-TH
CT9555F-151-TH datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD