CT636CYF-150M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT636CYF-150M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Number of Terminals :
2
Series :
ct636cyf
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
0.12 Ω
Inductance :
15 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product Status :
Active
Test Frequency :
0.1 MHz
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Current-Max :
1.09 A
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
Shielded :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pbfree Code :
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Tolerance :
20%
Datasheets
CT636CYF-150M
Central Technologies CT636CYF-150M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD