CT1210LSCF-150J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT1210LSCF-150J
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Wirewound
Shielded :
No
Case/Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
2.52 MHz
Rated Current-Max :
0.48 A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Surface Mount :
yes
Tolerance :
5%
DC Resistance (DCR) :
560mOhm
Series :
ct1210lscf
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
DC Resistance :
0.56 Ω
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
15 µH
ECCN Code :
EAR99
Special Feature :
Q MEASURED AT 2.52MHZ
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Material :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Datasheets
CT1210LSCF-150J
Central Technologies CT1210LSCF-150J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD