CT1206CSF-018M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT1206CSF-018M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) :
100MOhm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Terminal: ¼in Triple Quick-Connect, no accessories
Core Material :
Ceramic
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
1 A
DC Resistance :
0.1 Ω
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Special Feature :
Q MEASURED AT 300 MHZ
RoHS :
Y
BARKER MICROFARADS INC
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
100 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance :
18 nH
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Series :
ct1206csf
Packaging :
1.75in Round Case
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Capacitance :
12DuF
Voltage :
370VAC
Surface Mount :
yes
Datasheets
CT1206CSF-018M
Introducing Fixed Inductors Central Technologies CT1206CSF-018M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Terminal: ¼in Triple Quick-Connect, no accessories, Type:Wirewound, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Voltage:370VAC, CT1206CSF-018M pinout, CT1206CSF-018M datasheet PDF, CT1206CSF-018M amp .Beyond Fixed Inductors Central Technologies CT1206CSF-018M ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Central Technologies CT1206CSF-018M
CT1206CSF-018M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD