CT1008LSCF-560J
Mfr.Part #
CT1008LSCF-560J
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Inductance :
56 µH
DC Resistance (DCR) :
12.1Ohm
Series :
ct1008lscf
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
CT1008LSCF-560J
Central Technologies CT1008LSCF-560J
CT1008LSCF-560J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD