CT1008LSCF-4R7K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT1008LSCF-4R7K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Size / Dimension :
1.220 L x 0.512 W (31.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Inductance :
4.7 µH
Capacitance :
3.3μF
Product Status :
Active
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Lead Spacing :
1.083 (27.50mm)
Ratings :
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Height - Seated (Max) :
0.906 (23.00mm)
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm
Packaging :
Tray
Series :
MKP385
Voltage Rating - DC :
250V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Voltage Rating - AC :
160V
Datasheets
CT1008LSCF-4R7K
Central Technologies CT1008LSCF-4R7K
CT1008LSCF-4R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD