CT1008LSCF-2R2K
Mfr.Part #
CT1008LSCF-2R2K
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Fixed Inductors
DC Resistance :
1.6 Ω
Inductance :
2.2 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Package Width :
2.79 mm
Series :
ct1008lscf
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminals :
2
Shielded :
No
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Height :
2.1 mm
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm
Rated Current-Max :
0.75 A
Packing Method :
TR
Type :
Wirewound
Core Material :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
7.96 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Length :
2.92 mm
Frequency - Self Resonant :
105MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
CT1008LSCF-2R2K
Central Technologies CT1008LSCF-2R2K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD